„Jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych jest tworzone przez nas w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzony jest w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Muzeum w Ostrołęce to jedna z kluczowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci, realizowana przez MKDNiS dzięki zaangażowaniu wicepremiera profesora Piotra Glińskiego” – informuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest państwową instytucją kultury, prowadzoną przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

„Muzeum powstaje w regionie, gdzie opór społeczeństwa i działalność ugrupowań antykomunistycznych spod znaku NZW i AK – WiN przyjęły bardzo duże rozmiary. Walki trwały tutaj aż do końca 1953 r., kiedy to 11 listopada w Dudach Puszczańskich zginęli ostatni partyzanci ziemi ostrołęckiej.” – przypomina MKDNiS.

Wpis poświęcony dzisiejszemu świętu, a także naszemu Muzeum, na mediach społecznościowych zamieścił także wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu profesor Piotr Gliński:

– Czasy, w których o „Żołnierzach Wyklętych” nie mówiło się wcale lub z pogardą i zakłamaniem – minęły już bezpowrotnie – napisał Piotr Gliński. – Dzięki budowanym dziś instytucjom prawda o Ich poświęceniu, oddaniu i walce o wolną i niepodległą Polskę przetrwa kolejne pokolenia. Jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych jest tworzone przez nas w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych – w budynku dawnego aresztu śledczego – miejscu ważnym dla naszej tożsamości i zbiorowej pamięci. Cześć i chwała Bohaterom!”

Ministerstwo przygotowało też film prezentujący nasze Muzeum. Obejrzeć go można TUTAJ.