Muzealna Środa o historii kolekcjonerstwa na Kurpiach

Wczoraj w siedzibie naszego muzeum Jolanta Żubrowska zabrała nas w podróż do początków historii kolekcjonerstwa na Kurpiach. Słuchacze dowiedzieli się, jakie cele przyświecały twórcom pierwszych kolekcji, skarbców, bibliotek – począwszy od starożytności, aż do czasów nowożytnych i pierwszych muzeów otwartych dla publiczności.

Omówione zostały okoliczności powołania w 1906 Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które rozszerzając w kolejnych latach swą działalność na poszczególne regiony kraju inspirowało powstawanie lokalnych muzeów krajoznawczych. Oddział PTK założono również w Ostrołęce w roku 1912.

Równocześnie powołano tzw. Muzeum Puszczańskie, które pod koniec 1913 roku, dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy (a wśród nich często młodych ludzi – np. Ireny Scheur i Ludwika Sawickiego), mogło pochwalić się liczbą ponad 1000 skatalogowanych eksponatów.

Wśród nich były m.in. obiekty związane z kulturą materialną Kurpiów, pamiątki z czasów bitwy pod Ostrołęką w 1831, ponadto rozmaite okazy mineralogiczne, przyrodnicze, a także bogaty zbiór numizmatów.

Drugą, istotną kolekcję „starożytności” posiadał inżynier Aleksy F. Zaporin, w zbiorach którego znajdowała się m.in. rogowa motyka (zwana też „buławą”) zdobiona rytym, geometrycznym ornamentem i związana prawdopodobnie z kulturą janisławicką, której niektórzy badacze przypisywali funkcje magiczne.

Na kolejną Muzealną Środę zapraszamy 5 czerwca na godz. 18.00 przy ul. Traugutta 19. Jerzy Kurstak poprowadzi spotkanie zatytułowane „Jak trwoga to do Boga”: Stalin i religia po inwazji hitlerowskiej. Serdecznie zapraszamy.