Muzealna Środa: Śladami niezłomnych

6 marca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Muzealna Środa. Tym razem gospodarzem spotkania był Jacek Karczewski – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Jego wystąpienie pt. „Śladami niezłomnych” koncentrowało się na historii opozycji antykomunistycznej w regionie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że było to pierwsze spotkanie zorganizowane w przebudowanej siedzibie Muzeum, tj. przy ul. Traugutta.

Podczas Muzealnej Środy dyrektor Jacek Karczewski przestawił zawiłe, często tragiczne, ale i pełne poświęcenia życiorysy lokalnych żołnierzy powstania antykomunistycznego. Władysław Stepnowski, Ignacy Długołęcki „Jerzy”, Aleksander Bednarczyk „Adam”, Antoni i Michał Chojeccy okazali się ludźmi, dla których motywacją do walki o niepodległą Polskę był nie tylko patriotyzm, lecz również sprzeciw wobec okrutnych metod wprowadzania systemu komunistycznego.

Losy postaci takich, jak Zygmunt Kwiatkowski „Zryw” oraz Ludwik (nieznany z nazwiska) „Huragan” uświadomiły słuchaczom, że historia żołnierzy niezłomnych nadal nie jest do końca zbadana. Wokół postaci Kwiatkowskiego toczy się dyskusja nt. jego wyglądu. Podania i zdjęcia przechowywane przez świadków historii nie są ze sobą zbieżne. Z kolei nazwiska „Huragana” nie zna nawet jego córka, która musiała wychować się pod panieńskim nazwiskiem matki.

Tego typu dylematy są chlebem powszednim badaczy tematu. Wiedza na temat wyklętych pochodzi nie tylko z dokumentów archiwalnych, ale i z rozmów – często trudnych – z przedstawicielami II konspiracji, ich rodzinami, znajomymi. Kulisy takich spotkań (np. z córką „Huragana”) zostały przytoczone przez dyrektora Karczewskiego.

Warto zaznaczyć, że Muzealne Środy nie są tylko wykładami. Publiczność często włącza się w dyskusję i dzieli się swoimi historiami. Tak było i tym razem. To dzięki ich zaangażowaniu stan wiedzy nt. podziemia stale się poszerza.

Odkrycie prawdziwych losów ludzi konspiracji antykomunistycznej wymaga nie tylko pracy historyków. Równie cenne jest zaangażowanie rodzin, sąsiadów, członków lokalnych społeczności, w których wciąż żywe są wspomnienia wojny i lat powojennych.

Dziękując wszystkim za przybycie zapraszamy na kolejną Muzealną Środę. 3 kwietnia o 18:00 Robert Radzik opowie o działalności Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na północnym Mazowszu i Białostocczyźnie. Spotkanie odbędzie się w siedzibie MŻW przy ul. Traugutta 19.