Nierozliczone. Wojenne straty osobowe w powiecie ostrołęckim | zapowiedź

Zapraszamy na kolejne, wrześniowe spotkanie z cyklu Muzealne Środy. Tematem spotkania będą straty osobowe mieszkańców powiatu ostrołęckiego w latach 1939-1945: począwszy od kampanii wrześniowej i akcji eksterminacyjnych, które pozbawiły Polskę dziesiątek tysięcy przedstawicieli inteligencji, poprzez zbrodnię katyńską, deportacje, obozy i więzienia.

Wśród wszystkich skutków działań wojennych straty osobowe są najbardziej dotkliwe i najtrudniejsze do wyrównania. Ich konsekwencje znacząco wpłynęły na kształt powojennej Polski. W pewnej mierze są odczuwalne do dziś, 80 lat od wybuchu II wojny światowej.

Skalę i znaczenie tych strat łatwiej pojąć i ocenić, gdy rozpatrujemy je na gruncie lokalnym: w tym przypadku Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Podczas spotkania Jacek Karczewski przedstawi wyniki swoich lokalnych badań nad ustaleniem liczby osób poległych, zamordowanych, zaginionych w czasie II wojny światowej.

Na spotkanie zapraszamy 4 września o godzinie 18.00 do muzeum przy ul. Traugutta 19.