„Niewolnicy z literą P” – nowa wystawa czasowa

Niewolnicy z literą „P”.  Praca przymusowa Polaków w III Rzeszy (1939-1945) to nowa wystawa czasowa przygotowana przez pracowników Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Mieści się ona w budynku głównym.

Odznakę z literą „P” musieli nosić przypiętą do piersi Polacy, których wywieziono do III Rzeszy do pracy przymusowej. Im poświęcona jest nowa wystawa czasowa w Muzeum.

Składa się ona z ponad 30 plansz. Dowiemy się m.in. jak wyglądała organizacja pracy przymusowej. Poznamy sposoby okupantów na nakłonienie Polaków do wyjazdów, a także reakcję podziemia polskiego na propagandę niemiecką.

Wystawa przedstawia warunki, w jakich przyszło żyć naszym rodakom w Niemczech, opowiada jak byli tam traktowani. Porusza też temat powrotów do Polski i kwestię odszkodowań.

Ekspozycja mówi też o losie mieszkańców Kurpiowszczyzny wywożonych do pracy w III Rzeszy. W powiecie ostrołęckim przeprowadzano łapanki, sporządzono również spis ludności w każdej z miejscowości, aby nałożyć na wsie limit osób wywożonych.

Ponadto w latach 1939-1945 na terenie obecnych powiatów makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego istniało ponad 20 niemieckich lagrów, z których 17 było obozami pracy. Pomiędzy czerwcem 1942 roku a sierpniem 1943 roku przy ul. Kilińskiego w Ostrołęce, w budynku należącym przed wojną do gminy żydowskiej, istniał obóz pracy dla kobiet.

Wystawa bogata jest w materiał zdjęciowy, dokumenty, listy oraz relacje.

Przygotowali ją pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce: dr Jerzy Kurstak i dr Paweł Krzysztof Ślaza, przy współpracy z Małgorzatą Piwowarską. Projekt graficzny ekspozycji opracował Sławomir Nosek.

Podstawę źródłową wystawy stanowią liczne dokumenty oraz fotografie ze zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Archiwum Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, a także zasoby polskich, jak również zagranicznych archiwów cyfrowych.

Znaczna część prezentowanego materiału dokumentalnego i fotograficznego pochodzi z obszernego archiwum Jacka Karczewskiego.

Niewolnicy z literą „P” – spis tematyczny plansz:

1. Generalne Gubernatorstwo jest naszym rezerwuarem siły roboczej do prostych prac (cegielnie, budowa dróg, itd., itp.) – Martin Borman, sekretarz Adolfa Hitlera
  2. Znaczenie pracy przymusowej dla gospodarki III Rzeszy
  3. Prawodawstwo III Rzeszy wobec polskich robotników przymusowych
  4. Arbeitsbuch, Arbeitsbuch für Ausländer, Arbeitskarte. Dokumentacja pracy przymusowej
  5. Pozdrowienia z Rzeszy. Propaganda niemiecka na rzecz pracy przymusowej
  6. Chcesz umierać na suchoty. Jedź do Niemiec na roboty. Kontrpropaganda polska
  7. Organizacja pracy przymusowej w III Rzeszy
  8. Wywózki z Ostrołęki i obozy pracy na terenie Północnego Mazowsza
  9. Kazimierz Stefanowicz „As” (1914-1986)
  10. Korespondencja
  11. Relacje robotników przymusowych