Odznaczenia od prezydenta na otwarciu Muzeum

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nadał odznaczenia państwowe Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej konspiracji antykomunistycznej. Wręczono je 1 marca podczas oficjalnego otwarcia naszego Muzeum.

Odznaczeni:

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Jan MAJKOWSKI
pseudonim „Jawor”, łącznik i zwiadowca w oddziale Witolda Boruckiego pseudonim „Dąb”, uczestnik potyczek z funkcjonariuszami UB

Jan NYSZTAL
pseudonim „Tadeusz”, łącznik, kolporter ulotek w młodzieżowej organizacji „Zjednoczone Stronnictwo Narodowe”, aresztowany i skazany na 7 lat więzienia

Jan OLECH
członek Zjednoczonego Stronnictwa Narodowego aresztowany i skazany na 5 lat więzienia

za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Helena ŚNIEŻKO
córka Władysława Grudzińskiego pseudonim „Pilot”, zastępcy Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim „Rój” pielęgnująca pamięć o żołnierzach „Roja”

za zasługi dla Niepodległej

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Franciszek CHROSTOWSKI
żołnierz Armii Krajowej, współpracował z oddziałem Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, skazany na 6 lat więzienia

Marek FRANCZAK
syn ostatniego Żołnierza Niezłomnego, Józefa Franczaka „Lalusia”

pułkownik Mieczysław GURGIELEWICZ
Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Jadwiga PŁODZISZEWSKA
ambasador Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, siostrzenica Józefa Niskiego ps. „Brzoza”, członek Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW.

Wiesław Jan WYSOCKI
historyk, nauczyciel akademicki, przewodniczący Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Rady Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w KPRP Minister Wojciech Kolarski. Podczas aktu dekoracji Ministrowi towarzyszył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Minister Wojciech Kolarski odczytał również list Prezydenta RP skierowany do uczestników uroczystości oraz przekazał na ręce Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych Janusza Kotowskiego pamiątkową flagę państwową podarowaną przez Żołnierzy Wojska Polskiego, służących w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.