Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza do wspólnego świętowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiamy pełen program organizowanych i współorganizowanych przez nas wydarzeń w dniach 1-5 marca 2018.

1 MARCA |CZWARTEK | UROCZYSTOŚCI W MYSZYŃCU
Na główną część obchodów zapraszamy w tym roku do Myszyńca – miasta położonego ok. 35 km od Ostrołęki. Przy współpracy z Radą Rycerzy Kolumba im. Św. Marcina w Myszyńcu oraz dzięki gościnności Gminy Myszyniec odbędą się:
– o godz. 16:00: Uroczystości przy Pomniku Ofiar Represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego (Plac Wolności)
– 16:45 – Przemarsz do Bazyliki Mniejszej w Myszyńcu
– 17:00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych poległych w obronie ojczyzny
– 18:15 – Otwarcie wystawy „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami” w Sali Widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu (Plac Wolności 58)
„Narrację wystawy rozpoczynamy w 1939 roku, ponieważ chcemy przestawić działalność Żołnierzy Wyklętych w szerszym historycznym kontekście, jako kontynuację walki z okupantami w latach wojny. Wystawę otwieramy w Myszyńcu – w sercu Kurpiowszczyzny, żeby zaakcentować silne tradycje niepodległościowe naszego regionu, którego mieszkańcy byli zawsze gotowi do walki w obronie wolności i do złożenia w tej walce najwyższej ofiary” – mówi Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum i jeden z autorów wystawy.
Autorzy wystawy: Jacek Karczewski, Jolanta Żubrowska, dr Jerzy Kurstak (Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)
Mecenas wystawy: Grupa Energa
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Ostrołęka oraz Starosta Ostrołęcki.

1 MARCA
|CZWARTEK | PREMIERA PIERWSZEGO FILMU Z CYKLU „ZWYKLI BOHATEROWIE. PÓŁNOCNE MAZOWSZE W OGNIU”
Również 1 marca zapraszamy na internetową premierę pierwszego z cyklu ośmiu filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem „Zwykli bohaterowie. Północne Mazowsze w ogniu”. Premiera będzie miała miejsce na naszym kanale YouTube oraz na profilu Muzeum w portalu Facebook. Kolejne filmy będziemy udostępniać regularnie co tydzień, a będą one poświęcone następującym żołnierzom podziemia antykomunistycznego: Witoldowi Boruckiemu ps. „Dąb”, „Babinicz”, Hieronimowi Rogińskiemu ps. „Róg”, Zacheuszowi Nowowiejskiemu ps. „Jeż”, Kazimierzowi Artyfikiewiczowi ps. „Trzynastka”, Edwardowi Dobrzyńskiemu ps. „Orzyc”, Stanisławowi Kakowskiemu ps. „Kaźmierczuk”, Rodzinie Wojszów, Czesławowi Kani ps. „Nałęcz”.
Reżyseria, scenariusz i realizacja filmów: Tomasz Filipczak
Konsultacja historyczna: Robert Radzik, Jacek Karczewski
Produkcja: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Mecenas cyklu filmów: Grupa Energa

3 MARCA
| SOBOTA | OSTROŁĘKA – SPACER HISTORYCZNY
Ostrołęka w pierwszej dekadzie po wojnie – pod takim hasłem odbędzie się spacer tematyczny śladami miejsc i wydarzeń związanych z podziemiem antykomunistycznym. Opowiemy o tym, gdzie w Ostrołęce odbywały się sądy pokazowe, gdzie znajdowały się siedziby UB i MO, gdzie poza tymi siedzibami przetrzymywano więźniów politycznych i jakie stosowano wobec nich represje. Będzie też mowa o kilku słynnych akcjach podziemia oraz o sytuacji społecznej i gospodarczej naszego miasta tuż po wojnie.
Spacer poprowadzą Jola Żubrowska i Jacek Karczewski.
UWAGA: na spacer obowiązują zapisy. Aktualnie lista uczestników jest już zamknięta, ale chęć udziału w spacerze w ewentualnym innym terminie prosimy zgłaszać mailowo (adres: [email protected]).  Zapewniamy, że jeśli zgromadzimy kolejną grupę chętnych, to spacer zostanie powtórzony w późniejszym terminie.

5 MARCA
|PONIEDZIAŁEK | OSTROŁĘKA – POKAZ FILMÓW
Kilkudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zamkniemy 5 marca pokazem trzech filmów z cyklu „Zwykli bohaterowie. Północne Mazowsze w ogniu”. Wyświetlimy krótkometrażowe filmy dokumentalne poświęcone: Hieronimowi Rogińskiemu ps. „Róg”, Witoldowi Boruckiemu ps. „Dąb”, „Babinicz” oraz rodzinie Wojszów. W programie jest również spotkanie z reżyserem cyklu, Tomaszem Filipczakiem.
Zapraszamy 5 marca 2018 o godz. 16:15 do małej sali kinowej Ostrołęckiego Centrum Kultury, ul. Inwalidów Wojennych 23.