„Współpraca IPN z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest wzorowa”

W środę 25 maja spotkała się Rada Muzeum. Po posiedzeniu miał miejsce krótki briefing prasowy, w którym wzięli udział zasiadający w Radzie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski.

Była to okazja do rozmowy m.in. na temat współpracy IPN z naszym Muzeum.

– Od lat otrzymujemy konkretne wsparcie z IPN – mówił Janusz Kotowski. – Współpracownicy pana prezesa Karola Nawrockiego, szczególnie na Mazowszu, pomagają nam zarówno jeśli chodzi o kwestie merytoryczne i historyczną prawdę, jak i udostępnianie wystaw czasowych. Spotykamy się z koleżeńską podpowiedzią, na co w fenomenie Żołnierzy Wyklętych należy zwrócić szczególną uwagę, także w naszym regionie, który może być dumny z walki naszych rodaków z komunistami.

– IPN wydaje rocznie około 300 publikacji, wiele z nich jest poświęconych fenomenowi podziemia antykomunistycznego – dodał prezes IPN. – Dzisiaj jesteśmy w wyjątkowym miejscu, w pierwszym w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych i zarówno w zakresie wydawniczym, jak i naukowym IPN jest gotowy, aby współwydawać z panem dyrektorem i Muzeum publikacje dotyczące podziemia na Mazowszu. Zresztą współpraca z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest wzorowa – może stanowić prototyp współpracy Instytutu z instytucjami kultury. Jestem pełen uznania dla pana dyrektora za ukończenie tej inwestycji.

IPN chce współpracować z naszą placówką także w zakresie eksponatów.

– Zbiór Instytutu to blisko 100 km dokumentów dotyczących różnych aspektów historii Polski XX wieku – kontynuował Karol Nawrocki. – Wśród nich znajduje się wiele wyjątkowych eksponatów, choćby z prac ekshumacyjnych naszego Biura Poszukiwań i Identyfikacji. IPN prowadzi teraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Rozpoczynamy tam inwestycję. Są rzeczy, których my musimy się uczyć dzisiaj od Muzeum w Ostrołęce, aby zakończyć proces inwestycyjny i aby Polska miała dwa Muzea poświęcone Żołnierzom Wyklętym, które będą ze sobą współpracować w zakresie badań naukowych, eksponatów oraz ekspozycji czasowych.

Podczas briefingu rozmawiano także o przekazaniu w użyczenie naszego Muzeum schronów komendanta XVI Okręgu NZW ppor. Józefa Kozłowskiego „Lasa”, które znajdują się w lesie koło Gleby.

– W planach mamy uzupełnienie oferty muzealnej – opowiadał Janusz Kotowski. – Tam na miejscu stacjonowania komendy XVI Okręgu NZW możemy opowiadać dalej o podziemiu antykomunistycznym. Trzeba tam jeszcze wiele zrobić (…) Bez wątpienia taki wyjazd w teren, spotkanie na miejscu, będzie mocno współgrało z tym, co chcemy w Muzeum przekazywać. We wszystkich swoich działaniach chcemy odszukiwać konkretnych ludzi, nie tylko ich drogę żołnierską, ale też ich świat wartości. Dostaniemy w użyczenie więcej niż same zrekonstruowane umocnienia. Myślimy o lekcjach muzealnych w terenie czy krótkich obozach harcerskich.