Film o doktorze Józefie Psarskim w naszym kinie. Wstęp bezpłatny

We wtorek 17 maja w kinie Ostrołęckiego Centrum Kultury oraz naszego Muzeum będzie można obejrzeć film dokumentalno-wspomnieniowy „Doktor Józef Psarski 1868 – 1953”.

Film „Doktor Józef Psarski 1868-1953” w naszym kinie zostanie wyświetlony we wtorek 17 maja o godz. 18.40. Wstęp wolny – bezpłatne bilety można odebrać w kasie. Na seans zapraszają nasze Muzeum i Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama”.

Doktor Józef Psarski jest jedną z ważniejszych postaci w historii Ostrołęki. Był lekarzem, działaczem narodowym, społecznym, oświatowym, politycznym i harcerskim.

Na Kurpiowszczyznę trafił w 1984 roku, w wieku 26 lat. Najpierw pracował jako lekarz w Myszyńcu, później w Ostrołęce. Oprócz praktyki lekarskiej prowadził też profilaktykę i edukację zdrowotną. Szybko zyskał uznanie pacjentów i całej społeczności.

Dzięki jego staraniom powstały pierwszy sklep spółdzielczy w Ostrołęce, Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego czy Szkoła Rzemieślniczo Przemysłowa Polskiej Macierzy (późniejsze ZSZ nr 1). Lista jego zasług dla rozwoju miasta jest jednak znacznie dłuższa.

Jego imieniem nazwano jedną z ulic w Ostrołęce, a także skwer, na którym znajduje się pomnik doktora. Psarski jest też patronem ZSZ nr 1 oraz ostrołęckiego szpitala.