Pamiątki po mjr. Stanisławie Ostwindzie w naszym muzeum

Do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce trafił bogaty zbiór dokumentów, fotografii, orderów i odznaczeń po majorze Stanisławie Ostwindzie. Za przekazanie pamiątek serdecznie dziękujemy rodzinie majora.

Stanisław Ostwind-Zuzga ps. „Kropidło”, „Bolesław” urodził się w 1899 r. w Warszawie jako Szmul Ostwind, w żydowskiej rodzinie Wolfa i Rebeki. Rodzina państwa Ostwindów była tradycyjna, lecz nie ortodoksyjna. Major Ostwind zawsze powtarzał, że nie jest Żydem, ale Polakiem żydowskiego pochodzenia. Mając szesnaście lat wstąpił do Legionów Piłsudskiego, walczył pod Kostiuchnówką.

W II RP pracował w Policji Państwowej. Po wojnie obronnej 1939 r. na Podlasiu ukrywał się przed wciągnięciem do granatowej policji. Tam w 1942 r. związał się z Narodową Organizacją Wojskową, a następnie z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Dowodził komendą powiatową w Węgrowie.

W tym czasie posługiwał się fałszywym nazwiskiem Zuzga i pseudonimem „Kropidło”. Po wojnie próbował tworzyć struktury zdolne do walki z sowietami. 3 stycznia 1945 r. został aresztowany przez UB i natychmiast przewieziony na przesłuchanie do Otwocka.

Okrutne tortury nie złamały Ostwinda – nikogo nie zdradził. Gdy komuniści dowiedzieli się o jego pochodzeniu, zaproponowano mu współpracę, której nie podjął, argumentując, że nie pozwala mu na to honor. Sąd Wojskowy Garnizonu Warszawskiego po 15-minutowej rozprawie w trybie nadzwyczajnie szybkim, przewidzianym dla szczególnie niebezpiecznych wrogów komunizmu, wydał wyrok śmierci.

Został rozstrzelany 4 lutego 1945 r. w więzieniu UB przy ulicy 11 Listopada w Warszawie. W 2018 r. postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypominamy, że stale gromadzimy dokumenty, zdjęcia, militaria i inne obiekty związane z działalnością powojennego podziemia antykomunistycznego. Osoby, które chcą przekazać pamiątki na rzecz naszego Muzeum lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi tego okresu, prosimy o kontakt: [email protected]